Konkurs Strona Internetowa bez Barier

VIII edycja Konkursu

Finał VIII edycji Konkursu Strona Internetowa bez Barier za nami. Rozstrzygnięcie Konkursu oraz uroczyste uhonorowanie Laureatów odbyło się podczas konferencji Włączenie Cyfrowe w Sejmie RP 25 kwietnia 2017 roku.

Celem Konkursu, współorganizowanego wraz z Szerokim Porozumieniem na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, jest promowanie pozytywnych praktyk w tworzeniu, redagowaniu i zarządzaniu stronami www. Co roku mamy przyjemność nagrodzić serwisy, które są przykładem znoszenia cyfrowych barier w Sieci.

Prezentujemy listę tegorocznych zwycięzców:

Symulator Kolejowy, to ludzie, eksperci z różnych branż od kolei, przez transport lotniczy, drogowy, po naukę, czy wojsko, którzy patrzą na bezpieczeństwo przez pryzmat technologii jej możliwości, dostępności i użyteczności. To wyróżnienie traktujemy, jako zobowiązanie i wyzwanie i mam nadzieję, że już niebawem będziemy mogli Państwu przedstawić możliwości wykorzystania wirtualnej rzeczywistości do budowania dostępnej kolei (...).

Tomasz Hupało, właściciel portalu symulatory.net.pl

Przyznanie nagrody to dla mnie wyróżnienie, radość i osobista satysfakcja. Mam świadomość, że dostępność serwisów internetowych i informacji jest ważna dla wszystkich użytkowników, nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami. Jestem dumna z tego, że Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie jest pierwszą, nagrodzoną uczelnią wyższą, za stronę główną uczelni w konkursie Strona Internetowa bez Barier. Dostęp do wiedzy nie powinien mieć żadnych barier – to zaszczyt dla mnie, że strona, którą tworzę została zauważona i doceniona właśnie pod tym kątem. Nagroda jest dla mnie podkreśleniem, że to co robię jest ważne i ma sens.

Anna Czekalska, Administrator serwisu WWW Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

Strony uczestników Konkursu oceniał zespół składający się z ekspertów ds. dostępności stron WWW oraz osób z niepełnosprawnościami. Sprawdzali oni zgodność serwisów ze standardem WCAG 2.0. Konsultanci z niepełnosprawnościami zweryfikowali m.in. dostępność formularzy, wyszukiwarek, menu i elementów multimedialnych. Wykonali również szereg zadań, których celem było określenie łatwości poruszania się po serwisie, odnalezienia informacji, łatwości nawigacji oraz ocena ogólnego wrażenia.

Siedmiomilowy krok do przodu - tak w skrócie można określić tegoroczną odsłonę VIII edycji Konkursu Strona Internetowa bez Barier. Nowi uczestnicy podnieśli poprzeczkę wyjątkowo wysoko. Wyścig po zwycięstwo był wyrównany i decydowały detale. To nie tylko cieszy, ale pokazuje, że świadomość wśród twórców oraz redaktorów stron www stale rośnie.

Sebastian Depta, Konsultant ds. Dostępności Fundacji Widzialni

Z każdą kolejną edycją nasi eksperci spotykają się z coraz wyższym poziomem wśród zgłoszonych serwisów. Wyniki Konkursu dają pozytywny sygnał świadczący o wzrastającej świadomości potrzeby zmian i wdrażania standardu dostępności nie tylko na stronach administracji publicznej, ale również w sektorze prywatnym.